-->

DMCA Nedir? DMCA Takedown ve DMCA Bildirimi Nedir?

DMCA (Digital Millennium Copyright Act), Birleşmiş Milletler yasalarından hareketle başlamış bir koruma programıdır. DMCA'ya üye sitelerin içerikleri otomatik olarak koruma altına alınarak yasal süreçler içerisinde bunların savunulması konusunda internet kullanıcılarına ve hak sahiplerine ücretli yardımcı olmaktadır. Her ne kadar DMCA, Birleşmiş Milletler yasalarıyla oluşturulmuş bir sistem olsa dahi etkili olduğu bölge sadece Birleşmiş Milletler bölgesi değildir. Doğrulanmış bir DMCA üyeliğinizin bulunması halinde DMCA Türkiye içerisindeki bir kullanıcıya da Birleşmiş Milletlerde yer alan kullanıcıya olduğu kadar destek sunmaktadır.

DMCA

DMCA Takedown

DMCA Takedown, içerik sahibinin başlatmış olduğu kaldırma işlemi sonrasında içeriğin yayından kaldırılması olarak tanımlanabilir. DMCA yalnızca bir web sitesi değildir, tam anlamıyla kullanıldığı takdirde içeriklerinizin yasal haklarının korunması için avukatlarıyla birlikte sizin yanınızda yer alır ve farklı kaynaklarda izniniz dışında bu kaynakların kullanılması durumunda olaya el atar. DMCA içeriği kaldırmak için hosting sağlayıcılarına ve datacenter merkezlerine ulaşır, resmi yazışmaları sizin için gerçekleştirir. Bunun sonucunda da sizden ödeme talep eder. DMCA ile yasal hakkı size ait olan içerikleri farklı bir kaynaktan kaldırmanız halindeyse DMCA Takedown durumun gerçekleşmiş olur.

DMCA Bildirimi Nedir?

DMCA'ya kayıtlı bir siteniz var ve içerikleriniz DMCA yardımıyla lisanslanıyor. Bu durumda farklı bir web sitesinin sizin içeriklerinizi izinsiz kullanması durumunda DMCA'ya bildirimde bulunarak yasal işlem başlatılmasını sağlayabilirsiniz. DMCA bu içeriğin kaldırılması için elinden geleni yapar ve arama motorları gözündeki itibarınızın sarsılmasını önler. DMCA'ya bildirimde bulunmak için gerekli işlemleri paneliniz içerisinden gerçekleştirebilirsiniz. Elbette süreci başlatmak ve süreci sonlandırmak için gerekli İngilizce bilgisine sahip olmanız şartını da hatırlatalım.


0 Yorum "DMCA Nedir? DMCA Takedown ve DMCA Bildirimi Nedir?"

Yorum Gönderme